System One A50BT med 2 par Magnat Interior ICP62 + SC4B högtalarväxel i gruppen Paketlösningar / Paket för hemmet / Multiroompaket hos BRL Electronics (SETICP62PKT2)
System One A50BT med 2 par Magnat Interior ICP62 + SC4B högtalarväxel
System One A50BT med 2 par Magnat Interior ICP62 + SC4B högtalarväxel
System One A50BT med 2 par Magnat Interior ICP62 + SC4B högtalarväxel
System One A50BT med 2 par Magnat Interior ICP62 + SC4B högtalarväxel
System One A50BT med 2 par Magnat Interior ICP62 + SC4B högtalarväxel
System One A50BT med 2 par Magnat Interior ICP62 + SC4B högtalarväxel
System One A50BT med 2 par Magnat Interior ICP62 + SC4B högtalarväxel
System One A50BT med 2 par Magnat Interior ICP62 + SC4B högtalarväxel
System One A50BT med 2 par Magnat Interior ICP62 + SC4B högtalarväxel

System One A50BT med 2 par Magnat Interior ICP62 + SC4B högtalarväxel

Paket med den förträffliga förstärkaren A50BT, och dubbla inbyggnadspar ICP62 som impedanskorrigeras genom högtalarväxeln SC4B.

Kampanj

Paketlösning

Beskrivning

Det här kraftfulla och välbalanserade stereosystemet kretsar kring System One’s kompakta och imponerande midiförstärkare A50BT, som här kombineras med två par av inbyggnadshögtalaren ICP62. Högtalarna är utrustade med ett 6,5-tums baselement och en 1-tums diskant för fylligt och detaljerat ljud. För att undvika överbelastning på förstärkaren och säkerställa rätt impedans behöver högtalarna kopplas via högtalarväxeln SC4B, som har inbyggd impedanskorrigering.

System One har med sin midiförstärkare A50BT släppt en bomb på marknaden, med en ljudkvalitet och funktionalitet i särklass. Med mottot "litet format med ett riktigt stort ljud" spelar den här 2x50 Watt starka förstärkaren med en ljudåtergivning som får dig att höja på ögonbrynen. Med inbyggd Bluetooth streamar du ljudet från din smartphone/surfplatta - helt utan kablar - och med en optisk ingång höjer du ljudkvaliteten avsevärt från TV-sändningarna. 

  • Midiförstärkare på 2x25 Watt (8 Ohm), 2x50 Watt (4 Ohm)
  • Inbyggd Bluetooth för trådlös streaming från Spotify
  • Optisk digital in samt dubbla analoga in (3.5mm + RCA)
  • Sub-utgång för inkoppling av aktiv subwoofer
  • Fjärrkontroll medföljer


Briljant ljudkvalitet
Med ett mått på endast 19 cm i bredd är A50BT från System One riktigt blygsam i kravet på plats. Förstärkaren kräver desto mer uppmärksamhet så fort strömmen slagits på och musiken börjat flöda. Trots de ringa måtten är A50BT byggd på "rätt" sätt. Uteffekten i 8 Ohm ligger på 25 Watt/kanal och faktum är att förstärkaren dubblerar det i 4 Ohm, och ger därmed hela 50 Watt/kanal. Så oavsett om du vill nyttja A50BT till din dator, till altanen eller i vardagsrummet, så kommer ljudkvaliteten bara att växa ju finare stativhögtalare du hakar på. Va inte rädd för att haka på ett par högtalare med en prislapp upp till 5-6000 kronor. Leendet på läpparna kan bli riktigt brett!

System One SC4B är utan tvekan en av marknadens mest prisvärda högtalarväxlar. Du bestämmer själv precis vart du vill att det ska spela och hur högt, tack vare fyra zoner och separata volymkontroller för varje zon. Detta gör att man kan koppla in fyra par högtalare på en 2- kanals förstärkare.

Att System One SC4B snabbt blev en storsäljare är inte konstigt med tanke på hur enkel och smidig den är. Fungerar lika bra i hemmet som restaurangen eller butiken.  Med hjälp av den inbyggda impedanskorrigering i växeln belastas inte förstärkaren med för låg impedans och ingen effekt går på så vis förlorad ur förstärkaren.

Magnat Interior ICP62 är den mittersta modellen i Performance-seriens inbyggnadshögtalare för tak. Med en genomtänkt konstruktion, hög känslighet på 90 dB och en behaglig impedans på 8 Ohm, så passar högtalaren de flesta förstärkarna. Önskar man dock att spela högre, så krävs en viss förstärkareffekt, men högtalarna bjuder gärna upp till dans! Diskanten kan riktas 35 grader, vilket även gör den ypperlig för bioljud och höjdkanalerna. Konstruktionen är fukttålig, vilket gör den lämpad för även badrum.

  • Inbyggnadshögtalare för tak som utmärker sig som den mest välljudande och prisvärda, enligt vårt tycke
  • Fukttålig konstruktion gör högtalaren väl lämpad för badrum
  • Förstklassigt APOC-delningsfilter
  • Riktbar diskant upp till 35° för en mer exakt ljudbild och ökad klarhet
  • 19 mm PET-diskant och 6.5" element med polypropylen-kon
  • Lättdriven impedans på 8 Ohm
  • Angivet pris är styck!


Interior Performance-serien
Tyska Magnat grundades år 1973 och ingår idag i den amerikanskägda koncernen Audiovox. Fabriktet finns representerat i över 50 länder och har skapat sig ett aktat namn för sina innovativa och generösa konstruktioner.  
Under PRO-sortimentet finns det en del underliggande serier, där Interior Performance är deras instegsnivå när vi talar om inbyggnadshögtalare för tak och vägg. Trots dess blygsamma prisbild, så har man ett selekterat och kostnadseffektivt materialval samt integrerat mycket av den tekniken som man finner i de mer påkostade modellerna.
Här finner vi en PET-diskant (Polyetentereftalat) som på ett övertygande sätt samspelar med mellanregister/baselement med koner av polyproylen. Man har lyckats skapa högtalare med hög känslighet och som samtidigt hanterar en bra mängd med inkommande förstärkareffekt. Tillsammans med en gummi-upphängning med stor slaglängd kan Interior Performance-modellerna mer än gärna bjuda upp till dans, när man önskar ha lite mer volym på musiken.

Läs mer Dölj

System One A50BT med 2 par Magnat Interior ICP62 + SC4B högtalarväxel

Paket med den förträffliga förstärkaren A50BT, och dubbla inbyggnadspar ICP62 som impedanskorrigeras genom högtalarväxeln SC4B.

Kampanj

Paketlösning

6998 kr
Spara
Erbjudandet gäller t.o.m:
Exkl. moms

Antal:

Lägg i kundvagnen
Lägg i kundvagnen
Lagerstatus
Leveranstid 1-4 arbetsdagar
Artnr: SETICP62PKT2
  • (0) Recensioner
  • Betyg
    Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln.
    Ditt namn kommer att visas som avsändare.
    OBS. Tryck endast en gång (ditt omdöme sparas).

    Den här produkten har inga recensioner.

60 dagars öppet köp Snabba leveranser Fri Frakt över 2500kr* Fri Support Hämta i butik
  • Specifikationer
  • Zoner: 2 zoner
    Typ: Paket med förstärkare
  • Butikslager
    • Karlstad
    • Norrköping
    • Västerås
    • Örebro
    • Oskarshamn
    • Göteborg
    • Webblager
    • Jönköping
    • Trollhättan
    • Borlänge
    • Stockholm
  • Om varumärket
  • Magnat
    Tyska Magnat grundades år 1973 och ingår idag i den amerikanskägda koncernen Audiovox. Idag har Magnat ett otroligt brett sortiment, där vi finner allt från konventionella högtalare till trådlösa modeller baserade på Bluetooth eller nätverk med multiroom-lösningar. I sortimentet återfinns också billjudsprodukter i olika utföranden!
  • Du har nyligen tittat på
  • System One A50BT med 2 par Magnat Interior ICP62 + SC4B högtalarväxel

    Ny!

    Paketlösning

    Passar min bil
    6998 kr
    Spara 758 kr
  • Liknande produkter
  • System One IC820 & Dayton Audio APA150

    Paketlösning

    Passar min bil
    4498 kr
    Spara 498 kr
    2-pack Audio Pro A10 MKII aktiv Wifi-högtalare, mörkgrå

    Paketlösning

    Passar min bil
    3498 kr
    Spara 1482 kr
    Audio Pro A28-paket, small

    Paketlösning

    Passar min bil
    6690 kr
    Spara 1790 kr
  • Du kanske gillar
  • Manualer/Dokument
  • Rekommenderade tillbehör
Logga in

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.