Rega Planar 3 Pianosvart med Elys-pickup i gruppen Hemmaljud / Hifi / Skivspelare hos BRL Electronics (291PLANAR3ELYSB)
Rega Planar 3 Pianosvart med Elys-pickup

Rega Planar 3 Pianosvart med Elys-pickup

Föregångaren RP3 blev 5-faldigt prisbelönt av magasinet What Hifi! Planar 3 är genomgående förbättrad och en given referens i sin prisklass. Här med förmonterad Elys-pickup till specialpris.

Kampanj

Beskrivning

Planar 3 från brittiska Rega tar skivspelar-ljudet till en helt ny nivå i sin prisklass. Faktum är att spelaren ger betydligt dyrare konkurrenter en riktig match. Konstruktionen är genomarbetad nästintill 100 %, och finns idag i tre intressanta och moderna färgval.

  • Levereras med fabriksmonterad Rega Elys2 MM-pickup till specialpris
  • Nyutvecklad RB330-tonarm - monterad för hand
  • Tystgående 24V motor med PCB-styrning
  • 12 mm "flytande" skivtallrik polerad i `Optiwhite´ finish
  • Omdesignad innertallrik med förbättrad precision och styvhet
  • Lättviktig dubbelstagad plint med högre styvhet
  • Precisions-kullager med lägre belastning och centralhus i mässing
  • Omdesignade fötter med högre vibrationsdämpning
  • Ny motorkåpa med integrerad kylning
  • Kompatibel med hastighetsjusteraren/nätdelen TT-PSU (tillval) 

"Ny klassiker. Gamla RP3 var en vidunderlig skivspelare som länge höll stånd som herre på täppan i sin klass. Nya Planar 3 är ännu bättre, på precis allting, och även om den kostar mer så är den värd varenda krona. Den är nämligen så bra att du får vara villig att skilja dig från mycket mer pengar för att få något ännu bättre. En försmak av highend? Absolut. Sätt på en ännu bättre pickup så har du en grym grammofon som kan överträffa ljudet från många dyrare spelare jag är lockad att jämföra med. Så bra är Planar 3"
Ljud&Bild juni/juli 2016 med betyget ´Särskilt rekommenderad´

Återkomsten av den ikoniska Planar 3
Att ersätta en produkt som utsetts till What Hifi´s "Product of the Year" i fem år är ingen lätt uppgift. Det tog Rega´s ingenjörsteam - med Roy Gandy i spetsen - dryga två år att utveckla klart nya Planar 3, och när modellen nu sett marknades ljus beskriver Rega spelaren som den största och mest markanta förbättringen någonsin i serien med tidigare "3"-modeller.
Faktum är att Planar 3 är så genomarbetad att det endast är två komponenter kvar i konstruktionen från föregångaren RP3, varav den ena är dammlock som egentligen inte har något alls med ljudet att göra! Man skulle kunna uttrycka det som att Planar 3 - som idag lite dolt egentligen har tillägget "2016" - har utvecklats i över 30 år. Allting startade med just Planar 3 år 1978, och det var den här modellen som gav Rega sitt rykte och identitet.

RB330 tonarmen
Rega´s nyutvecklade RB330 är kulmen på mer än 35 år av tonarmsdesign och erfarenhet med den senaste tillverkningsmetoden 3D CAD och CAM-teknik. Med ett helt nytt lagerhus, är Rega´s senaste tonarmsrör utformat med hjälp av intelligent omfördelning av massa för att säkerställa att denna tonarm kommer att uppvisa betydligt mindre resonans. RB330 har en extrem stabilitet med nästan friktionsfri rörelse från de nya hög precisionslagren, som medför att tonarmen kommer att klämma ut ännu mer information från din vinyl än någonsin tidigare.

  • Helt ny antiskatingmekanism (biasjustering) med mer lättlästa siffror
  • Omdesignat, styvare vertikalt lagerhus och integrerad armhållare
  • Ny lågkapacitans RCA-kabel med Neutrik kontakter
  • Förbättrade horisontella-/vertikala lager med lägre friktion och högre precision
  • Ny designad 100 grams motvikt i mjukt stål
Läs mer Dölj

Rega Planar 3 Pianosvart med Elys-pickup

Föregångaren RP3 blev 5-faldigt prisbelönt av magasinet What Hifi! Planar 3 är genomgående förbättrad och en given referens i sin prisklass. Här med förmonterad Elys-pickup till specialpris.

Kampanj

12890 kr
Spara
Erbjudandet gäller t.o.m:
Exkl. moms
 
Vi rekommenderar 
Visa alla 
Visa färre 
Dynavox Lagerolja 22 ml
Dynavox Lagerolja 22 ml
199 kr
Köp
Info
Dynavox Nålrengöring
Dynavox Nålrengöring
98 kr
Köp
Info
Dynavox Skivborste
Dynavox Skivborste
115 kr 145 kr
Köp
Info
Pro-Ject Spin-Clean Record Washer mklI, skivtvätt
Pro-Ject Spin-Clean Record Washer mklI, skivtvätt
1018 kr 1190 kr
Köp
Info
Lägg i kundvagnen
Lagerstatus
Artnr: 291PLANAR3ELYSB
  • (5) Recensioner
  • Betyg
    Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln.
    Ditt namn kommer att visas som avsändare.
    OBS. Tryck endast en gång (ditt omdöme sparas).
    Björn 2023-09-28
    Jag har haft Rega P2 och tyckte den var bra. Rega Planar P3 är ett stort steg uppåt. Jag är jättenöjd. Bra att det finns en instruktion på Internet på hur man monterar ihop den. Hög klass även på nålen (ELYS pickup).
60 dagars öppet köp Snabba leveranser Fri Frakt över 2500kr* Fri Support Hämta i butik
  • Specifikationer
    • Tillverkare: Rega
      Typ: Manuell
      Bluetooth: Nej
      Vikt: 6 kg
      Dimensioner (BxHxD): 447 x 117 x 360 mm mm
    • Butikslager
      • Karlstad
      • Borlänge
      • Trollhättan
      • Webblager
      • Göteborg
      • Jönköping
      • Oskarshamn
      • Örebro
      • Västerås
      • Norrköping
      • Stockholm
    • Om varumärket
    • Rega
    • Du har nyligen tittat på
    • Liknande produkter
    • Pro-Ject VT-E Svart vägghängd Skivspelare
      Passar min bil
      4999 kr
      Spara 391 kr
      5390 kr
      Pro-Ject VT-E Röd vägghängd Skivspelare
      Passar min bil
      5149 kr
      5390 kr
      Pro-Ject VT-E Vit vägghängd Skivspelare
      Passar min bil
      5049 kr
      5259 kr
    • Du kanske gillar
    • Dynavox TPM-001 elektronisk tonarmsvåg

      Påsk-deals

      Passar min bil
      249 kr
      Spara 141 kr
      390 kr
      (3)
    • Manualer/Dokument
    • Rekommenderade tillbehör
    • Dynavox TPM-001 elektronisk tonarmsvåg

      Påsk-deals

      Passar min bil
      249 kr
      Spara 141 kr
      390 kr
      (3)
    Logga in

    Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

    OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.