Aktiva högtalare i svart med HDMI, inkluderar fjärrkontroll.
Aktiva högtalare med HDMI, svart, två enheter och fjärrkontroll.

Klipsch The Fives aktiva högtalare med HDMI, Svart

Charmig och välspelande aktiv högtalare från Klipsch med HDMI ARC och Bluetooth!

Kampanj

Paketlösningar

Klipsch The Fives svart & Rega Planar 1 Carbon, vinylspelarpaket
Passar min bil
11998 kr
Spara 1000 kr
12998 kr

Beskrivning

Klipsch The Fives är lillebror till Klipsch omtyckta The Sixes. Det här är en välspelande aktiv högtalare, med en charmig retrodesign som ger högtalaren karaktär. På tal om karaktär, det karaktäristiska Klipsch-ljudet har de erkänt pedantiska ingenjörerna i USA arbetat vidare med - det här är på alla sätt och vis en otroligt välpresterande högtalare, med ett stort och detaljerat ljud. Detta trots ett slankare, mer angenämnt kabinett jämfört med The Sixes. Ett trevligt och välkommet tillskott är HDMI ARC-ingången - en av fördelarna över storebror! - som möjliggör smidig inkoppling till en TV. Här finns även inbyggt RIAA-steg, Bluetooth, goda anslutningsmöjligheter till dator och mycket mer. 

  • Aktiva högtalare med hornladdade diskantmembran samt ett 4.5" element
  • Inbyggd Bluetooth för en snabb och enkelt uppkopplad musikupplevelse - fri från kablar
  • USB- och optisk digital ingång för en högupplöst ljudupplevelse i 24/192
  • Subwoofer-utgång för utbyggnad av aktiv baslåda
  • Max output: 109 dB
  • Fjärrkontroll medföljer



The Fives - modern retro som spelar ifrån det mesta i klassen
Amerikanska Klipsch - och dess numer avlidne grundare Paul - har ett arv som sträcker sig ändå tillbaka till år 1946, då den kultförklarade Klipschorn lanserades. Paul har satt starka avtryck med sina innovativa lösningar och djärva uttryck under sin aktiva karriär, och Klipsch vill hedra sin bortgångna pionjär genom både en vidareutveckling av hans klassiska högtalare, som nämnda Klipschorn, men även genom en serie av aktiva högtalare med starka retro-inslag på designen.

The Fives är ett lysande tecken på detta. Det är som att packa upp en högtalare från 1970-talet, men man inser snabbt att detta är en ytterst modern konstruktion gällande dess teknik.
Mycket av arvet kommer från dess storebror The Sixes, men man har valt att gå ner i fysisk storlek och likaså ta bort inslagen av taktilt spunnen koppar för knappar/reglage. Detta leder till lägre produktionskostnader, som i sin tur gjort att Klipsch ingenjörer fokuserat mer på prestandan, samt integrerat det smarta draget med HDMI ARC. Perfekt för att få ut TV-ljudet och även genom CEC-protokollet kunna styra högtalarnas volym via TV:ns fjärrkontroll.

The Fives låter - precis som magasinet Ljud&Bild sade i sitt test - klarare och mer fokuserat än sin storebror, medans storebror kan spela högre. Vad vill väljer beror på hur du avser att spela.
Faktumet kvarstår - att The Fives imponerar stort och i ren och skär ljudkvalitet bräcker det mesta på marknaden!
Läs mer Dölj

Klipsch The Fives aktiva högtalare med HDMI, Svart

Charmig och välspelande aktiv högtalare från Klipsch med HDMI ARC och Bluetooth!

Kampanj

10890 kr
Spara
Erbjudandet gäller t.o.m:
Exkl. moms
 
Vi rekommenderar 
Auto-Connect 3.5-3.5mm AUX-kabel, 1 m
Auto-Connect 3.5-3.5mm AUX-kabel, 1 m
128 kr
Köp
Info
Lägg i kundvagnen
Lägg i kundvagnen
Lagerstatus
Leveranstid 4-6 arbetsdagar
Artnr: 288THEFIVESB
  • (5) Recensioner
  • Betyg
    Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln.
    Ditt namn kommer att visas som avsändare.
    OBS. Tryck endast en gång (ditt omdöme sparas).
    Gabriel Henningson 2021-04-26
    En utomordentlig aktiv stativhögtalare som lämnar en luftig och varm ljudbild. Kvalitetsintrycket är högt med äkta fanér de grå högtalargallerna lämnar ett härligt retrointryck. Servicen i butiken var även den väldigt god med gott om tid att bilda sig en uppfattning.
60 dagars öppet köp Snabba leveranser Fri Frakt över 2500kr* Fri Support Hämta i butik
  • Specifikationer
    • Tillverkare: Klipsch
      Modell: Heritage Wireless
      Bas: 4.5" baselement med fiberkomposit-kon
      Diskant: 1" Tractrix-hornladdad titanium-dome
      Frekvensomfång: 50 - 25.000 Hz
      Digitala ljudingångar: 1 x HDMI ARC, 1 x optisk, 1 x USB-B, Bluetooth
      Analoga ljudingångar: 1 x 3.5mm stereo, 1 x stereo RCA
      Analoga ljudutgångar: 1 x subwoofer pre-out
      Färg: Svart
      Vikt: 4.85 (passiv) Kg, 5.35 kg (aktiv) Kg
      Dimensioner (BxHxD): 165 x 305 x 235 mm
      Enhet: Par
    • Butikslager
      • Karlstad
      • Jönköping
      • Webblager
      • Göteborg
      • Örebro
      • Västerås
      • Borlänge
      • Trollhättan
      • Oskarshamn
      • Norrköping
      • Stockholm
    • Om varumärket
    • Klipsch
      Klipsch grundades av en galen ingenjör i den amerikanska staden Hope, Arkansas. Paul Wilbur Klipsch hade 1946 fått nog av de lågkvalitativa ljudsystem som fanns tillgängliga och bestämde sig för att med vetenskapliga principer utveckla och konstruera tekniker som än idag används i Klipsch välkända högtalare och system. I sortimentet återfinns traditionella högtalare, infällnadshögtalare, aktiva Wifi-högtalare och mycket mer!
    • Du har nyligen tittat på
    • Liknande produkter
    • Du kanske gillar
    • Atlas Element HDMI 18G
      Passar min bil
      fr. 398 kr
    • Manualer/Dokument
    • Rekommenderade tillbehör
    • Atlas Element HDMI 18G
      Passar min bil
      fr. 398 kr
    Logga in

    Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

    OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.