Tåligt och välgjort 4 tums högtalargaller
HELIX CiA SG100 är ett 100 mm / 4" stort högtalargaller för bland annat HELIX COMPOSE-serien. Byggt för att klara tuffa miljöer utan att kompromissa med ljudkvalitet. Det ljudoptimerade hexagonmönstret släpper igenom ljudet fritt, medan konstruktionen i ABS och metallnät skyddar högtalarkonen mot stötar, smuts och slitage. Perfekt för montering i dörrsidor, lastutrymmen eller andra utsatta lägen där extra skydd är ett måste.
- 4" / 100 mm galler
- Säljs i par
- Ljudoptimerat hexagonalt mönster
- Kraftig konstruktion i ABS och metallnät
- Skyddar känsliga elementutan att störa ljudet
- Passar bl.a HELIX COMPOSE-serien
Behöver du montera högtalare lågt i bilen, nära golv, i dörrar eller i bagageutrymmen, är risken stor att elementen utsätts för smällar. SG100 är utvecklat just för dessa montage, där ett standardgaller inte räcker till.
Ljudet först, skyddet på köpet
HELIX har jobbat målmedvetet med designen av gallret. Det hexagonala mönstret är inte bara för syns skull. Det optimerar ljudgenomsläppet och minimerar påverkan på frekvensresponsen, så att du får både funktion och form i ett. Med SG100 får högtalaren spela som tänkt, samtidigt som den skyddas som den förtjänar.
Passar bl.a till
Helix Ci7 M100FM-S3
Helix Ci3 M100FM-S3
Helix Ci3 K100.2FM-S3
Helix Ci3 C100.2FM-S3