Stativhögtalare i ekfinish med svart front och två element.
Ett par stativhögtalare med ekfinish och svart front.
Stativhögtalare med elegant design, ekfinish och tre element för ljudåtergivning.
En svart högtalare med tygfront, designad för stativ.
Högtalare med ekfinish, svart front och tre högtalarelement.
En stativhögtalare med en ekfinish och svart front.
En svart högtalare med anslutningar och en reflexport bak.
Högtalare med ekfinish och bakre anslutningar för ljudkablar.

Dynavoice Definition DM-6II stativhögtalare, ek

Nästa steg i Definition-seriens ljudmässiga utveckling – en stativhögtalare framtagen för musik- och filmälskare!

Kampanj

Paketlösningar

Dynavoice CA802BT & Definition DM-6II i ek, stereopaket

Ny!

Passar min bil
7598 kr
Spara 882 kr

Beskrivning

Andra generationens Definition-stativhögtalare!


Dynavoice Definition DM-6II är en kraftfull stativhögtalare med en hög känslighet på 92 dB och en noggrant balanserad ljudbild. Med ett förbättrat 6,5" Kevlar-baselement, kombinerat med den ikoniska softdome- och banddiskanten, har DM-6II fått större dynamik, mer kontroll och en jämnare frekvensgång än sin föregångare. Den andra generationen har uppgraderats med en ny NBR-gummiupphängning, ett förstärkt Kevlar-membran med hartspulverbehandling samt ett justerat delningsfilter för en mer sammanhängande och naturlig återgivning. Resultatet är en högtalare som spelar med högre precision, bättre transientrespons och förbättrad prestanda i de lägre frekvenserna.

  • Uppdaterat 6.5" Kevlar-baselement för mer dynamik och djupare bas
  • 92 dB känslighet
  • 20% större och mer kraftfull ferritmagnet än tidigare generation DF-8
  • Justeringar i delningsfiltret ger jämnare frekvensgång och bättre balans mellan register
  • Ny NBR-gummiupphängning för bättre dämpning och ökad hållbarhet
  • Hartspulverbehandlat Kevlar-membran ger styvare kon och ökad kontroll
  • Fyra gummifötter ingår

Kraftfull, balanserad och mer exakt

DM-6II bygger vidare på sin föregångares ljudkaraktär men har fått en mer kontrollerad och dynamisk återgivning. Basen är djup och artikulerad, mellanregistret tydligt och välbalanserat, och diskanten ger en luftig topp utan vassa toner.

Tack vare förbättrad upphängning och justeringar i delningsfiltret har ljudbilden blivit mer sammanhållen och välbalanserad. Den höga känsligheten på 92 dB gör högtalaren lättdriven, vilket innebär att den spelar kraftfullt även med förstärkare av måttligare effekt.

Uppgraderad bas

Den största förändringen i DM-6II ligger i det uppdaterade 6.5" Kevlar-baselementet. Membranet har behandlats med hartspulver från den brittiska färgtillverkaren TTC, vilket ger en styvare och mer kontrollerad kon. Resultatet är en snabbare och mer exakt basåtergivning, som både känns djupare och mer definierad än tidigare.

Den tidigare skumupphängningen har ersatts av NBR (Nitrile Rubber) gummiupphängning, som är både mer elastisk och tåligare. Det ger bättre dämpning och minskar oönskade resonanser, vilket gör att basen återges med större precision och kontroll.

Justerat delningsfilter

För att ytterligare förbättra prestandan har DM-6II fått ett omarbetat delningsfilter. Genom att finjustera nivåerna för mellanregistret och diskanten har högtalaren nu ett jämnare frekvensomfång och bättre sammanhållning mellan registren. Detta innebär att ljudbilden upplevs som mer naturlig och korrekt, oavsett musikstil eller inspelningskvalitet.

Detaljrik och luftig återgivning

Precis som i övriga högtalare i Definition-serien har DM-6II en kombination av softdome- och banddiskant – en lösning som ofta bara hittas i betydligt högre prisklasser. Softdomen hanterar de lägre diskantregistren och ger en mjuk och naturlig övergång från mellanregistret. Banddiskanten tar hand om de högsta frekvenserna och ger ett öppet och nyanserat ljud.

Tillsammans ger de en jämn och balanserad frekvenskurva, med en rak respons upp till 20 kHz. Diskanten känns luftig och detaljerad utan att bli skarp, vilket gör långa lyssningssessioner behagliga.

X-change hänger med

Precis som sin föregångare är DM-6II utrustad med Dynavoices X-change-terminal, vilket gör det möjligt att justera diskanten för att matcha rummet och lyssningspreferenser. Med tre guldpläterade kontakter kan du finjustera i fyra nivåer:

  • -2 dB – mjukare återgivning
  • 0 dB – neutral och balanserad återgivning
  • +2 dB – extra närvaro och tydligare röster
  • +4 dB – maximal attack och detaljrikedom

Denna flexibilitet gör att du kan optimera ljudbilden utan att behöva justera förstärkarens tonkontroller.

Byggd för prestanda

DM-6II har samma solida konstruktion som sin föregångare. Kabinettet är byggt av 18 mm MDF, med en baffel på totalt 33 mm (15 mm + 18 mm) i fronten. Interna stagningar minimerar resonanser och ser till att kabinettet förblir stabilt även vid högre ljudtryck.

För att förbättra stabiliteten ytterligare levereras DM-6II nu med fyra gummifötter, vilket ger en stabil placering och minskar vibrationer mot underlaget.

Läs mer Dölj

Dynavoice Definition DM-6II stativhögtalare, ek

Nästa steg i Definition-seriens ljudmässiga utveckling – en stativhögtalare framtagen för musik- och filmälskare!

Kampanj

5490 kr
Spara
Erbjudandet gäller t.o.m:
Exkl. moms
 
Vi rekommenderar 
Proson Arctic 2x3.5 meter terminerad högtalarkabel
Proson Arctic 2x3.5 meter terminerad högtalarkabel
1499 kr
Köp
Info
Lägg i kundvagnen
Lägg i kundvagnen
Lagerstatus
Leveranstid 1-4 arbetsdagar
Artnr: 990DM6IIO
  • (0) Recensioner
  • Betyg
    Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln.
    Ditt namn kommer att visas som avsändare.
    OBS. Tryck endast en gång (ditt omdöme sparas).

    Den här produkten har inga recensioner.

60 dagars öppet köp Snabba leveranser Fri Frakt över 2500kr* Fri Support Hämta i butik
  • Specifikationer
    • Tillverkare: Dynavoice
      Högtalartyp: Stativhögtalare, Surroundhögtalare
      Bas: 6.5 tum
      Diskant: Banddiskant, Soft dome
      Känslighet: 92 dB
      Effekt (MAX): 120 W
      Frekvensomfång: 35-32.000 Hz
      Impedans: 6 Ohm Ohm
      Färg: Trä
      Vikt: Styck: 9.1 Kg
      Dimensioner (BxHxD): 200 x 420 x 330 mm
      Enhet: Par
    • Butikslager
      • Webblager
      • Göteborg
      • Karlstad
      • Borlänge
      • Trollhättan
      • Jönköping
      • Oskarshamn
      • Örebro
      • Västerås
      • Norrköping
      • Stockholm
    • Om varumärket
    • Dynavoice
      Dynavoice grundades i Falkenberg och har idag ett aktat namn med sina påkostade och extremt konkurrenskraftiga högtalare och subwoofers, vars förträfflighet gång efter gång bevisats i flertalet tester i våra största elektronikmagasin Hifi&Musik, Ljud&Bild samt Hemmabio.
    • Du har nyligen tittat på
    • Liknande produkter
    • Du kanske gillar
    • Manualer/Dokument
    • Rekommenderade tillbehör
    Logga in

    Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

    OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.